Zrychlené šlechtění
Odrůdy pšenice na trhu jsou obecně výsledkem šlechtění linií. Po křížení, sobectví a selekci pro specifické rysy se nejlepší genotypy chovají opakovaným samoopelením a selekcí, dokud není požadovaná kombinace znaků přítomna v homozygotním stavu. Šlechtění homozygotních „čistých“ linií je po mnoho generací zdlouhavý proces.
Použitím technologie dvou haploidů (DH) lze dosáhnout homozygotnosti v rámci jedné generace, což má za následek zrychlení šlechtění nových odrůd o několik let. Technologie DH využívá skutečnosti, že rostliny jako součást svého přirozeného životního cyklu tvoří haploidní buňky. Tyto zárodečné buňky nesou pouze jednu ("haploidní") sadu chromozomů. Prostřednictvím buněčné a tkáňové kultury mohou být rostlinky regenerovány ze zárodečných buněk i v případě, že nedochází k oplodnění. Zpracováním např. u kolchicinu lze počet chromozomů na buňku zdvojnásobit, takže rostlina opět dosáhne svého přirozeného stavu pomocí dvou sad chromozomů. Teprve potom je rostlina úrodná a může produkovat semeno. Tyto rostliny jsou označovány jako dvojité haploidy, protože druhá sada chromozomů odpovídá identické kopii jediné sady haploidů.
Technologii DH používáme k výrobě desítek tisíc DH rostlin ročně, které získají přímý vstup do našich šlechtitelských programů a vývoje odrůd.