Wirus żółknięcia stał się poważnym problemem w uprawie buraków ze względu na planowane wycofywanie neonikotynoidów w wielu krajach europejskich. W niektórych regionach Niemiec na ten rok wydano zezwolenia awaryjne, ale obecnie nadal nie ma konkretnego rozwiązania problemu. Z tego powodu rozwiązania można obecnie znaleźć w projekcie na poziomie międzynarodowym: we współpracy z francuskim specjalistą ds. Nasion Deleplanque, ITB (Institut Technique de la Betterave) i INRAe (Institut national de la recherche agronomique), projekt MODEFY został zainicjowano poszukiwanie genetycznych i technicznych rozwiązań do zwalczania wirusa żółknięcia buraków cukrowych.
MODEFY to skrót od MONitoringu i obrony przed żółtym wirusem. Do 2025 r. Włącznie projekt MODEFY będzie zajmował się szerokim zakresem tematów, takich jak monitorowanie rozwoju wektorów (mszyca brzoskwiniowa, Myzus persicae; mszyca fasoli czarnej, Aphis fabae). Skupiono się na trzech głównych wirusach: wirusie łagodnej żółci buraka (BMYV), wirusie chlorozy buraka (BChV) i wirusie żółtaczki buraka (BYV). Integralną częścią projektu jest również fenotypowanie przy użyciu narzędzi technicznych, szczepienia, selekcja i obrona biologiczna / rozprzestrzenianie się pożytecznych owadów, a także analiza zachowań żywieniowych i przenoszenia wektorów. Głównym celem wysiłków jest jak najszybsze opracowanie wysokowydajnych, odpornych na żółknięcie odmian przy użyciu precyzyjnych, wysokowydajnych metod w procesie selekcji.
„Dzięki MODEFY robimy kolejny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju i kontynuujemy naszą strategię firmy VisionBlue. W ten sposób skupiamy się na holistycznym podejściu na poziomie genetycznym, agronomicznym i ekologicznym, które wspieramy naszą wiedzą z zakresu hodowli buraków cukrowych. Umożliwi nam to uzyskanie najnowszych informacji na temat żółknięcia wirusa ”- wyjaśnia dr Axel Schechert, kierownik ds. Hodowli buraków cukrowych w Strube Research i lider projektu MODEFY. „Jesteśmy dumni, że możemy realizować ten projekt wraz z naszymi francuskimi partnerami i kolegami w ciągu najbliższych kilku lat i wnieść istotny wkład w przyszłość europejskiej uprawy buraków” - mówi Schechert. Projekt był możliwy dzięki wsparciu finansowemu francuskich regionów Ile de France i Grand Est.